+38 (067) 350 48 81
ПОШУК КВАРТИРИ

Духовне життя Тернополя нерозривно пов’язане із його храмами. Особливе місце в історії краю посідає церква Успення Пресвятої Богородиці, названа на честь святої покровительки міста.

Історична довідка. У ХVII ст. на сучасній вулиці князя Острозького, а тоді просто на місці, що слугувало зоною перепуску мандрівників, зведено дерев’яну церкву, яка, на жаль, була зруйнована пожежею. Відбудований, а згодом, — розширений, мурований храм зруйнувала вже не стихія, а люди…

Існування церкви – оплоту духовності та єдності українського народу суперечило атеїстичній політиці держави, тому восени 1962 року храм підірвали. Довгі роки місце, де колись була Монастирська церква (друга назва храму), стояло пусткою, аж поки не змінилися державні орієнтири. На початку 90-их років ХХ ст. святиню було зведено заново Тернопільським трестом «Тернопільпромбуд».

Про те, як відбувалося будівництво розповів головний інженер ТОВ «Тернопільбуд» Віталій Йосипович Грузинський.

Віталію Йосиповичу, з часів будівництва церкви Успення Пресвятої Богородиці минуло більше 20-ти років. Пригадайте, будь ласка, за яких обставин було вирішено розпочати будівництво?

Це був час початку незалежності нашої держави. У суспільстві панували тендеції до відродження свого, українського. В Тернополі церков було мало. Оскільки 28 серпня вважається храмовим святом міста, виконком міської ради прийняв рішення про відбудову саме церкви Успення Пресвятої Богородиці. Був розроблений проект, отриманий дозвіл. Наша організація тоді була однією із найпотужніших, тому цю справу доручили нам.

Коли у вересні 1991-го розпочалися будівельні роботи, ви працювали у тресті «Тернопільпромбуд»?

Я тоді був наймолодшим начальником будівельного управління «Житлобуд-2». Можливо, саме тому мені і доручили цей непростий у плані будівництва об’єкт. До того ж, в країні на той час була планова економіка, а плану на церкві зробити було важко.

Хто керував будівництвом?

Прорабом був Омелян Степанович Левус. Роботи виконувалися під його сумлінним керівництвом згідно проекту, який виготовила організація «Тернопільпромбудпроект».

До того «Тернопільпромбуд» займався будівництвом в більшості примослових об’єктів?

Переважно так. Це був перший храм, який збудував трест загалом і моя перша церква зокрема. Я починав свою діяльність в будівельному управлінні «Машбуд», що займалося виключно промисловими об’єктами: «Ватра», «Комбайновий завод», гуртожитки, цехи… У «Житлобуді-2» була зовсім інша специфіка, – ми будували школи, лікарні, дитсадочки, житлові будинки.

Чим сучасна церква відрізняється від тої, що була знищена вибухом?

Відрізняється лише центральною частиною – входом. Давній храм мав прямі сходи від дороги до церкви. Сьогодні ж двохмаршовими прольотами ми піднімаємося на майданчик, з якого входимо до храму. Спочатку була ідея зберегти фундамент, але коли ми його розкопали, виявилося, що все пошкоджено вибухом. Ми взяли частину фундаменту в залізобетонну обойму, таким чином зберігши зв’язок між попереднім та сучасним храмами, а решта все збудували згідно проекту.

Як свідчать документи, будівництво було завершене 1996 року. Скільки людей брало у ньому участь?

Ціле місто: тернополяни складали пожертви, підприємці допомагали матеріалами, робочими руками, доклалася і міська влада. Це був перший досвід по відновленню зруйнованої святині і дуже символічно, що ми зробили це разом. Мені здається, вийшло добре: як красиво виглядає  церква Успення, коли в’їжджаєш в місто зі сторони вулиці Микулинецької!

В народі кажуть, що будь-яке благе діло, а особливо таке значиме, як будівництво храму, можуть супроводжувати негаразди. Чи було щось подібне під час вашої роботи?

Я збудував декілька церков. Якщо до цієї справи підходиш свідомо, то Бог охороняє. Пригадую, під час будівництва церкви Успення в мене на очах обвалилася частина фрагменту карнизу. На щастя, ніхто не постраждав. Ми зрозуміли причину, знайшли рішення і все виправили. Сьогодні, дивлячись на храм, і не скажеш, що така пригода мала місце.

Сьогодні храм Успення Пресвятої Богородиці став однією із візиток нашого міста. Це свідчить про вдалий початок справи, яка триває і по нині. Тепер вже Товариство «Тернопільбуд» будує церкви і не лише у місті, а й у інших областях країни, про що ми обов’язково розповімо у наступних інтерв’ю.